Najczęściej żylaki traktowane są jako defekt kosmetyczny. Tymczasem problem jest znacznie poważniejszy, ponieważ zaniechanie leczenia, może doprowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania układu krążenia, a także ciężkich powikłać.
Powszechnie uznaje się, że żylaki kończyn dolnych, to problem dotyczący głównie kobiet po 40. roku życia. Coraz częściej okazuje się, że intensywny tryb życia, praca stojąca, noszenie zbyt obcisłej odzieży, zbyt częste chodzenie w szpilkach, predyspozycje genetyczne, a także niewłaściwe nawyki żywieniowe, mogą być przyczyną powstawania żylaków, nawet u bardzo młodych kobiet. Chociaż zwykle panie odczuwają dyskomfort z powodu nieestetycznych zmian skórnych, znacznie ważniejsze jest ich leczenie, przez wzgląd na aspekty zdrowotne.
Niewiele kobiet jest świadomych tego, że żylaki mogą być przyczyną śmierci. Tzw. pajączki, powstają na skutek intensywnego oddziaływania ciśnienia hydrostatycznego krwi na ściany naczyń żylnych. W efekcie, wysokie ciśnienie krwi utrudnia swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne, a wywierany nacisk osłabia elastyczności ścian, zwiększając przy tym ich podatności na rozciąganie. W ten sposób uszkodzone naczynka tworzą widoczne zmiany, które zwykle nie dają jakichkolwiek innych, fizycznych objawów. Istotne jest jednak to, że nawet drobne zmiany, wymagają regularnej kontroli i zastosowania odpowiedniej profilaktyki chorób układu krążenia.
Nieleczone żylaki, z czasem zaczynają się powiększać wywołując przy tym ból, obrzęki, zakrzepy, zatory, a nawet owrzodzenie skóry. Nawet jeżeli pierwsze żylaki pojawiły się na nogach, to powikłania mogą dotyczyć każdej dowolnej części ciała. Nierzadko dochodzi do zatoru tętnic płucnych, a wędrujące skrzepy mogą zatrzymać pracę serca.
Żylaki to poważny problem, szczególnie w przypadku kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne lub inne, które mogą wywoływać negatywny wpływ na pracę układu krążenia. Jeżeli skrzeplina krwi dotrze do układu oddechowego lub serca, często na ratunek jest już za późno. Zdarza się również, że zator powoduje ostre niedokrwienie kończyn, a tym samym prowadzi do obumierania tkanek. Z tego powodu tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie schorzeń układu krążenia.