Ochrona skóry

Ochrona skóry

Skóra jest naszym największym organem. Pełni ważną funkcję – osłania nasze narządy wewnętrzne przed działaniem bodźców zewnętrznych. Jednakże sama również jest narażona na szkodliwe działanie czynników takich jak: promieniowanie słoneczne, wiatr, wahania temperatur, substancje toksyczne, detergenty.

Dlatego ważne jest, aby na co dzień nie zapominać o jej zabezpieczaniu – zarówno przed urazami mechanicznymi, jak i innymi czynnikami środowiskowymi. Zazwyczaj najbardziej narażonymi na urazy są: skóra dłoni oraz cera. Dlatego dobrze jest pamietać o zabezpieczeniu skóry rąk za pomocą ochronnych rękawiczek, tak, aby nie miała kontaktu z detergentami (na przykład podczas prac domowych). Dobrymi środkami ochrony mogą być również kremy i żele blokujące dostawanie się substancji toksycznych wgłąb skóry, i zapobiegające podrażnieniom kontaktowym.Osobnym zjawiskiem ,przed którym należy skórę chronić są wahania temperatur – nie powinno się zapominać o stosowaniu odpowiednich preparatów nawilżających i odżywczych – tym samym unikając przesuszenia czy pękania. Prawidłowa ochrona skóry powinna przebiegać kompleksowo. Należy zacząć od zastosowania środków ochrony skóry przed promieniowaniem UV, szkodliwymi substancjami czy innymi czynnikami. Po kontakcie z takowymi – konieczne jest oczyszczanie skóry – preparatami dobranymi do jej potrzeb (skóry suchej nie wolno oczyszczać tymi samymi kosmetykami co tłustej). Końcowym etapem powinna być pielęgnacja umożliwiająca regenerację naskórka – dzięki właściwie dobranym kremom pielęgnacyjnym, przywracającym równowagę lipidową. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu programowi ochrony naskórka można nie tylko ograniczyć ryzyko przenikania do skóry szkodliwych substancji chemicznych, ale też znacząco polepszyć jej kondycję. Regeneracja naskórka ma szansę zostać ułatwiona i przyspieszona, a poziom nawilżenia – wzrosnąć. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja sprawia, że skóra jest mniej narażona na mechaniczne uszkodzenia.
Bardzo istotnym jest, by pamiętać, że krem pielęgnacyjny to nie to samo co krem ochronny. Środki ochronne nakładane na skórę mają inny skład i inne zadanie, niż np. zwyczajny produkt nawilżający. Kremy i żele ochronne nie są rozpuszczalne w wodzie. Powinno się je dostosowywać do rodzaju czynnika, przed którym mają skórę osłaniać.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: