Jak ustrzec się stopy cukrzycowej?

engin akyurt z Unsplash
engin akyurt z Unsplash

Polska jest niechlubnym europejskim liderem w amputacji stopy cukrzycowej. Niestety, mimo możliwości leczenia, częściej stosuje się amputację, bo jest tańsza niż długotrwały proces terapeutyczny. Dlatego każdy diabetyk powinien szczególnie zwracać uwagę na swoje stopy i traktować je z pieczołowitą troską, włączając odpowiednią profilaktykę. Zwłaszcza, że wczesne wykrycie stopy cukrzycowej nie jest trudne, a skuteczne zapobieganie jej objawom w zasięgu ręki każdego diabetyka.

Co warto wiedzieć?

Pododiabetologia to dziedzina podologii, zajmująca się pielęgnowaniem, diagnozowaniem i leczeniem stopy cukrzycowej. Z uwagi na bardzo utrudnioną zdolność gojenia ran u diabetyków, tak ważne jest, aby wszelkie zabiegi były wykonywane przez specjalistów. Drobne, z pozoru błahe zadrapanie podczas pedikiuru może u osoby chorej na cukrzycę przekształcić się w trudno gojącą ranę i doprowadzić do rozwoju stopy cukrzycowej. Sprzyja temu również niewydolność układu krążenia prowadząca do ubogiego odżywiania tkanek, a co za tym idzie, pogłębienia braku odporności i pogorszenia funkcjonowania mechanizmów obronnych.  W efekcie o uszkodzenia i trudno gojące się rany nietrudno.

Chorzy na cukrzycę zmagają się również z neuropatią, która powoduje przykurcze mięśni stopy, co ma bezpośredni wpływ na motorykę. Nierównomierne obciążenie prowadzi do powstawania otarć, modzeli i odcisków. Neuropatia rozwija się również w warstwie czuciowej, osłabiając impulsy bólowe. Chory nie odczuwa skaleczenia, zmian temperatury, ani żadnego dyskomfortu w takim stopniu jak osoba zdrowa. Najczęściej jednak u diabetyków neuropatia prowadzi do przesuszenia naskórka i związanych z tym otarć i pęknięć. Wnikliwa obserwacja organizmu i regularne oględziny kończyn dolnych pozwalają na wczesne wykrycie niepokojących zmian w obrębie stóp. Warto zaopatrzyć się w profilaktyczne skarpetki dla cukrzyków, które zapewniają swobodny przepływ krwi i stanowią skuteczną ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami naskórka. Są wykonane z oddychającego włókna bawełnianego albo bambusowego, a także często wzbogacone o ekstrakty z alg i cynku, które wykazują działanie okluzyjne i antybakteryjne. Skutecznie zatrzymują nawilżenie stóp, a przy tym mają działanie przeciwgrzybicze.

Zespół Stopy Cukrzycowej, inaczej nazywany podopatią cukrzycową, jest podstępną chorobą, która niewykryta i przez to nieleczona, nieuchronnie prowadzi do amputacji kończyny. Pielęgnacja stopy cukrzycowej wymaga regularnej kontroli stanu skóry i unerwienia, nieinwazyjnego usuwania odcisków i modzeli oraz ostrożnego przycinania paznokci. Kalendarz diabetyka powinien zawierać regularne wizyty u podologa specjalizującego się w profilaktyce stóp osób chorych na cukrzycę. Lepiej sprawdzić kompetencje  specjalisty, niż narażać się na nieodwracalne konsekwencje nieprawidłowo wykonanego zabiegu. Profesjonalista zapytany o kwalifikacje udzieli rzetelnych informacji na temat swojego doświadczenia w pracy z diabetykami i poważnie podejdzie do obaw pacjenta cukrzycowego.

Jak samemu sobie pomóc?

Wbrew pozorom profilaktyka stopy cukrzycowej nie jest trudna, ale wymaga systematyczności i samozaparcia. Oprócz wspomnianych wcześniej skarpetek dla diabetyków i podstawowych zasad pielęgnacyjnych, pacjent powinien pamiętać o:

– codziennym kontrolowaniu stanu stóp, najlepiej zawsze o tej samej porze – obserwowaniu zmian, zaczerwienień, otarć, zgrubień

– sprawdzaniu obuwia przed założeniem: czy nie ma wewnątrz drobnych przedmiotów albo wilgotnych wkładek

– regularnym zażywaniu kąpieli stóp w temperaturze nie wyższej niż 37oC na czas od 3 do 5 minut

– dokładnym wycieraniu stóp i przestrzeni między palcami

– skracaniu paznokci w warunkach domowych wyłącznie za pomocą pilniczka

– codziennej, pobudzającej krążenie gimnastyce stóp

Absolutnie zakazane jest noszenie ciasnych skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów, a także niedopasowanego i używanego obuwia. Zabronione jest również usuwanie narośli i modzeli przy użyciu ostrych narzędzi oraz zmiękczanie naskórka preparatami o agresywnym działaniu.

Wprowadzenie prostych zasad do codziennej rutyny skutecznie chroni przed niepożądanymi objawami i pozwala cieszyć się zdrowym stanem stóp. Dlatego warto jak najszybciej przyjrzeć się swoim stopom, by zapobiec katastrofalnym skutkom w przyszłości.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: