Trądzik

Trądzik to choroba skóry pojawiająca się nie tylko w okresie dojrzewania. Choć jest kojarzona ze zmianami hormonalnymi u dorastającej młodzieży, może występować również u osób dorosłych – między 34 a 44 rokiem życia.

U źródeł trądziku nie leży brak higieny, lecz zmiany hormonalne. Powodują one łojotok oraz stany zapalne skóry. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry oraz podjęcie stosownego leczenia (a jeśli to konieczne – konsultacje z dermatologiem). Nieleczony trądzik może objąć rozległe obszary skóry, i co istotniejsze, prowadzić do powstawania nieestetycznych zmian skórnych, przebarwień oraz blizn. Dla osób dotkniętych tą chorobą jest ona również źródłem kompleksów. Dlatego oprócz leczenia u dermatologa mogą być konieczne konsultacje u psychologa. Właściwa pielęgnacja skóry jest niezwykle istota. Można zapobiec rozwojowi choroby dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków (np. ze związkami siarki, kwasem salicylowym), dokładnemu oczyszaniu skóry. Jeżeli trądzik już się pojawił – należy zastosować preparaty z apteki (np z nadtlenkiem benzylu czy kwasem azelainowym). Bywam iż konieczna jest pomoc dermatologa i terapia farmakologiczna – przyjmowanie antybiotyków z reinoidami (pochodnymi witaminy A). Trądziku nie można jednak leczyć jedynie wizytami w gabinecie kosmetycznym. Jest to bowiem stan chorobowy wymagający specjalistycznej interwencji.
Dorosłe osoby również mogą zapaść na trądzik – przebiega on jednak inaczej niż u nastolatów. Zmiany obejmują najczęściej dolne części twarzy, dekolt, szyję i plecy, i mają charakter przewlekły. Terapia trwa więc dłużej, jednak prowadzi do całkowitego wyleczenia.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: