Podkład higieniczny – niezbędne akcesorium w opiece nad leżącym seniorem

Andrea Piacquadio z pexels
Andrea Piacquadio z pexels

Opieka nad osobami starszymi wymaga od opiekunów nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również i wyposażenia się w profesjonalne narzędzia. Jednym z elementów wspierających proces opieki nad leżącym seniorem są podkłady higieniczne na łóżko. Pozwalają one zadbać o czystość miejsca przebywania osoby starszej, a także ułatwić proces utrzymywania prawidłowego poziomu higieny. Co warto wiedzieć o chłonnych podkładach?

Higieniczny podkład na łóżko pod prześcieradło – kiedy się stosuje?

Podkłady higieniczne na łóżko to nieprzemakalne, chłonne i obejmujące dużą przestrzeń nakładki, które zakłada się bezpośrednio na wersalkę, łóżko czy kanapę. Podkłady są produktem służącym do zabezpieczania przestrzeni łóżkowej przed zanieczyszczeniem. Polecane są do codziennej pielęgnacji pacjentów leżących, w tym w szczególności osób w podeszłym wieku. Nakładki chłonne mogą być również wykorzystywane w przypadku sprawowania opieki nad małymi dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Podkłady higieniczne na łóżko dla dorosłych użytkowane są w specjalistycznych placówkach medycznych, szpitalach i prywatnych klinikach. Mogą być również wykorzystywane w domach opieki seniora oraz mieszkaniach prywatnych, w których przebywają osoby starsze.

Jak wybrać odpowiedni podkład na łóżko pod prześcieradło?

Podkłady chłonne na łóżko dostępne są w kilku popularnych wymiarach. Nie przykrywają one całego łóżka, lecz jedynie zabezpieczają jego fragment. Dzięki temu można bezpiecznie i wygodnie wymieniać produkt na nowy. Warto zaznaczyć, iż podkłady mają charakter jednorazowy – muszą być zatem systematycznie wymieniane, w zależności od potrzeb pacjenta. Produkt cechuje się bardzo wysoką chłonnością. W zależności od typu podkładu, wykorzystuje się m.in. rozwiązania wielowarstwowe, które są skomponowane z materiałów foliowych, bibuły, bawełny lub innego włókna. Przed zakupem produktu higienicznego warto zwrócić swoją uwagę na kilka kwestii, które pomogą w dokonaniu korzystnej transakcji. Podkłady chłonne powinny posiadać:

  • wielowarstwową strukturę i nieprzepuszczalny spód;
  • technologię zatrzymywania odoru;
  • bardzo dużą chłonność, która zbierze wszelkie zanieczyszczenia;
  • stabilny podkład, który zapobiega zwijaniu się maty.

Jak użytkować podkłady higieniczne na łóżko dla dorosłych?

Podkład na łóżko pod prześcieradło powinien być równomiernie rozłożony. Należy sprawdzić, czy ranty produktu nie pozwijały się podczas nakładania prześcieradła. Dobra jakościowo mata posiada specjalną strukturę spodu, która zapobiega zwijaniu się podkładu. Podkłady higieniczne na łóżko należy wymieniać regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. W przypadku sprawowania opieki nad osobami z większymi potrzebami, liczba wymaganych zamian mat może się zwiększać. Podkłady chłonne jednorazowe cechują różne parametry dotyczące chłonności. Warto zatem wybrać taki produkt, który swoimi właściwościami będzie odpowiadał potrzebom opieki nad osobą obłożnie chorą. Po zużyciu się maty należy ją odwinąć, zebrać i wyrzucić.

Podkłady dla seniora na łóżko – podsumowanie

Sprawowanie opieki nad osobami schorowanymi jest odpowiedzialnym zadaniem, które wymaga także posiadania odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Jednym z podstawowych akcesoriów zwiększających stopień higieny są podkłady chłonne. To specjalistyczne maty, które posiadają zadowalające parametry wsiąkania. Stosowane są przez pielęgniarki, lekarzy, opiekunów i inne osoby, które realizują opiekę nad obłożnie chorymi pacjentami, w tym również dziećmi, dorosłymi i seniorami. Szeroki wybór produktów higienicznych dostępny jest na stronie www.chlonne24.pl.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: