Łuszczyca

Jednym z rodzajów zapalnych schorzeń skóry jest łuszczyca. Ma ona podłoże genetyczne i występuje u około 1 – 3 % światowej populacji. Na czym polega łuszczyca? Wiąże się ona ze zbyt szybką regeneracją naskórka. Proces takiej regeneracji jest naturalny (a wręcz wskazany), jednak w przypadku łuszczycy mamy do czynienia z dysproporcją czasową. O ile u człowiek  zdrowego trwa około 30 dni, to u chorych taki sam proces zachodzi w przeciągu 3 – 4 dni.

Łuszczyca jako choroba przewlekła.

Łuszczyca jest schorzeniem przewlekłym, którego nie można całkowicie wyleczyć. Podjęcie terapii jest jednak wskazane, aby załagodzić objawy, które mogą być dla pacjentów źródłem dyskomfortu (a nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie). Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo dość nieestetycznych symptomów łuszczyca nie jest chorobą zakaźną (jakkolwiek rozległe byłyby zmiany skórne). Do symptomów choroby zaliczamy przede wszystkim płaskie wypryski skórne, łuszczące się i rozmieszczone na łokciach, kolanach, pośladkach i plecach (a często również na głowie i innych częściach ciała).

Dwa typy łuszczycy.

Ze względu na okres w którym się ujawnia oraz przebieg możemy wyróżnić łuszczycę typu I i II. Pierwszy rodzaj schorzenia ma swoje źródła w infekcjach (najczęściej paciorkowcami). Zapadają na nią głównie osoby w młodym wieku (od 18 – 22 r.ż.), przy czym łuszczyca ma przebieg ostry. Jeśli chodzi o drugi typ choroby, to jej przebieg jest łagodniejszy, z mniej rozległymi zmianami. Łuszczyca typu II ujawnia się zazwyczaj około 60 roku życia. Niezależnie od typu schorzenia, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta, jeśli pacjent życie w nadmiernym napięciu, nadużywa alkoholu a także bierze niektóre farmaceutyki.

Terapia.
Terapia łuszczycy polega w dużej mierze na stosowaniu odpowiednich leków (maści, preparatów sterydowych oraz przeciwzapalnych), diety (zawierającej sporo kwasów omega-3 obecnych szczególnie w rybach morskich, sporo witaminy A i z grupy B). Istotnym czynnikiem jest również ograniczenie sytuacji stresowych, oraz używanie hipoalergicznych, niedrażniących kosmetyków.

Tagi: Regeneracja naskórka, infekcja, łuszczyca, alkohol, kwas omega 3, witamina A,B, farmaceutyki.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: