zajady

Zajady to dokuczliwa zmiana skórna, która pojawia się najczęściej u małych dzieci. Z medycznego punktu widzenia jest to zapalenie kącika ust, które może mieć różnorodne przyczyny. Gdy chory cierpi na tę dolegliwość, jedzenie oraz śmianie się jest utrudnione – z uwagi na to, że w kącikach ust powstają nadżerki, które bolą, gdy otwieramy szerzej usta.

Czynniki sprzyjające zajadą.

Mogą być spowodowane przez wiele czynników. Pierwszym z nich jest zakażanie drożdżakami, które powodują właśnie takie zmiany. Kolejnym winowajcą może być nikiel – często jest używany do wykonywania sztućców, a niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Najczęstszym powodem występowania tej choroby jest brak witamin z grupy B w organizmie – aby zapobiegać zmianom, należy spożywać pokarmy, które zawierają jej jak najwięcej. Ich źródłem jest na przykład wątroba. Zajady pojawiają się także w chorobach przewlekłych, na przykład w cukrzycy. Są spowodowane złym stanem naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicach ust. W takim przypadku stosuje się leczenie objawowe.

TAGI: Zajady, zapalenie kącika ust, nadżerki, zakażenie drożdżakami, brak witaminy B, wątroba.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: