Problemy ze skórą mogą być prowokowane przez wiele czynników. Należą do nich zarówno czynniki genetyczne, jak i związane z prowadzonym stylem życia. Łojotokowe zapalenie skóry jest związane z nadmierną czynnością gruczołów łojowych. Przypadłość zwana łojotokiem jest charakterystyczna m.in. dla okresu dojrzewania (oraz innych zaburzeń równowagi hormonalnej organizmu). W łojotokowym zapaleniu skóry charakterystyczne jest również nasilone złuszczanie się naskórka w sytuacjach stresowych.
Jak dobrze rozpoznać chorobę?
Często łojotokowe zapalenie skóry jest związane z występowaniem drożdżaków. Grzyby te wchodzą co prawda w skład normalnej fizjologicznej flory bakteryjnej, jednak w skórze łojotokowej dochodzi do ich nadmiernego rozrostu, który może wywoływać podrażnienia, zaczerwienienia oraz złuszczanie. Zmiany łojotokowe mogą być czasem mylone z łuszczycą, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że łojotok pojawia się w okolicach głowy i twarzy (a także między łopatkami czy na mostku), z kolei łuszczyca obejmuje głównie łokcie oraz kolana. W łojotokowym zapaleniu skóry zmiany chorobowe mogą ustępować samoistnie. Zazwyczaj jednak z czasem nasilają się (bez odpowiedniej terapii).
Leczenie.
Leczenie polega na stosowaniu preparatów miejscowych – kremów zawierających substancje przeciwgrzybicze, przeciwzapalne; leków doustnych, a także preparatów złuszczających (zalecanych zwłaszcza na początku kuracji, aby ułatwić wnikanie leczniczych substancji w naskórek). Terapia specjalistycznymi preparatami powinna być wspomagana stosowaniem szamponów o delikatnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybiczym.
Tagi: Drożdżaki, skóra łojotokowa, grzyby, złuszczenie, kremy, szampony,flora bakteryjna,
*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.