Skąd biorą się przebarwienia skóry? Jak sobie z nimi poradzić? Poradnik

Candice Picard z Unsplash
Candice Picard z Unsplash

Przebarwienia skóry to problem, który dotyka ok. 35% kobiet po 30 roku życia i nawet 90% pań w wieku powyżej 50 lat. Zwykle jest to defekt natury estetycznej, ale niekiedy przyczyny powstawania plam pigmentacyjnych związane są z chorobami ogólnoustrojowymi. Sprawdź, kiedy powstają i jak je zwalczyć.

Powstawanie przebarwień ma nieodłączny związek z melaniną – barwnikiem wytwarzanym przez melanocyty. Zaburzenia procesów prowadzących do jego powstawania wpływa na tworzenie się plam pigmentacyjnych.

Przebarwienia skóry – główne przyczyny

Nie ma jednej konkretnej przyczyny wywołującej przebarwienia skóry. Ich powstawanie może mieć różny charakter, np. związany z zawirowaniami hormonalnymi, przyjmowaniem niektórych leków. Niekiedy przebarwienia skóry pojawiają się w przebiegu niektórych chorób.

  • Przebarwienia skóry o podłożu hormonalnym

Zawirowania hormonalne w połączeniu z działaniem na skórę promieni słonecznych zwykle prowadzi do powstawania nieestetycznych plam pigmentacyjnych. Dzieje się tak m.in. u kobiet w ciąży, u pań wkraczających w okres menopauzy oraz stosujących hormonalną terapię zastępczą, u osób stosujących kuracje hormonalne, u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne.

  • Przebarwienia spowodowane reakcją fototoksyczną

Nadmierna ekspozycja skóry bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej przy jednoczesnym przyjmowaniu środków tzw. fotoalergizujących zwykle skutkuje powstawaniem plam pigmentacyjnych.

Jeśli jesteś osobą zażywającą leki, stosującą kosmetyki i mydła, pijącą niektóre zioła (np. dziurawiec), a jednocześnie często wystawiasz skórę na działanie słońca (niekoniecznie w letnie upalne dni), ryzyko powstawania przebarwień jest bardzo duże.

  • Przebarwienia skóry wywołane chorobami

Przebarwienia skóry mogą świadczyć o istnieniu chorób wątroby. Przykładowo, plamy w kolorze brązowym lub szarym są typowe dla hemochromatozy. Ponadto przebarwienia pojawiają się w przebiegu nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Sprawdzone sposoby na przebarwienia skóry

Zaburzenia pigmentacji skóry to problem estetyczny, z którym można skutecznie walczyć. By jednak redukcja przebarwień była skuteczna, koniecznością jest przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn – dotyczy to przede wszystkim plam wywołanych chorobami wątroby czy tarczycy.

Chociaż na rynku dostępne są kosmetyki rozjaśniające przebarwienia, z reguły działają one głównie na plamy powierzchniowe. W przypadku bardziej zaawansowanego problemu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Chcąc pokonać przebarwienia skóry, warto poddać się takim zabiegom jak m.in.:

  • peelingi chemiczne – bazujące zwykle na kwasie migdałowym czy kwasie glikolowym. Działają silnie złuszczająco, pozwalają usunąć warstwy naskórka, regulując poziom złuszczania;
  • laseroterapia – wykorzystanie zaawansowanej technologii DyeVL pozwala usunąć nawet głębokie przebarwienia, dając efekt odmłodzenia skóry;
  • mikrodermabrazja – to bezbolesna i bezinwazyjna metoda złuszczania martwych komórek naskórka warstwa po warstwie, w sposób kontrolowany i bezpieczny. Pozwala usunąć płytkie przebarwienia.

Warto pamiętać, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to najlepszy sposób na usuwanie przebarwień. By jednak zapewnić sobie zadowalające efekty, z reguły należy wykonać serię zabiegów. Duże znaczenie ma przy tym także profilaktyka – działania prowadzące do zapobiegania powstawaniu kolejnych plam pigmentacyjnych.

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: