Choroby skóry rodzaje

Dermatozy, czyli choroby skóry, występują pod wieloma postaciami. Różnią się nie tylko przebiegiem czy natężeniem objawów, ale także etiologią. Dodatkowo – rozwój medycyny sprawia, że ciągle poznawane są nowe przyczyny i mechanizmy zmian chorobowych.
Choroby skórne ze względu na przyczynę można sklasyfikować jako: grzybicze, pasożytnicze, bakteryjne, wirusowe, alergiczne, autoimmunologiczne, genetyczne, wywołane czynnikami fizycznymi, lekami.
Choroby grzybicze skóry – zazwyczaj wywoływane są przez grzyby atakujące naskórek, błony śluzowe, paznokcie i włosy. Należą do zaraźliwych. Zakażenia bakteryjne są przeważnie powodowane przez paciorkowce i gronkowce. Zakażenie gronkowcem może prowadzić do licznych zmian skórnych, takich jak ropnie, czyraki, zapalenia mieszków włosowych czy róży. Jeżeli chodzi o dermatozy odpasożytnicze, to w tej grupie znajdują się wszawica czy świerzb. Z kolei do chorób wywoływanych przez wirusy ( zakaźnych) zaliczamy opryszczkę zwyczają, ospę wietrzną, półpaśca, brodawki, pryszczycę.
Jeżeli chodzi o schorzenia alergiczne – mogą przybierać różną postać – pokrzywki, wyprysków, atopowego zapalenia skóry.
Choroby skórne różnią się również rodzajem zmian, mogą mieć charakter rumieniowy, rumieniowo-złuszczający, grudkowy, pęcherzowy, łuszczycowy i łuszczycopodobny. Obraz mikroskopowy pozwala wyróżnić ziarniaki, chłoniaki oraz nowotwory złośliwe.
Można również wyróżnić zmiany ze względu na strukturę skórną, w której występują. Według tej klasyfikacji istnieją: choroby naczyniowe, choroby błon śluzowych, zaburzenia pigmentowe, schorzenia gruczołów potowych i łojowych, choroby włosów i paznokci.
Zmiany skórne mogą stanowić czynnik towarzyszący innym chorobom wewnętrznym, takim jak nowotwory, zaburzenia hormonalne (związane z tarczycą czy nadnerczami), oraz metaboliczne (jak cukrzyca). Dlatego ważne jest, by odpowiednio wcześnie postawić właściwą diagnozę.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: