Czerniak objawy

Jeshoots.com z Unsplash
Jeshoots.com z Unsplash

Czerniak to niezwykle groźny nowotwór, jednak osoba, która ma ten rodzaj raka może go rozpoznać we wczesnym stadium w prosty sposób. Wystarczy wiedzieć, jaki są objawy czerniaka. Guz rozwija się w miejscu powstania zmiany barwnikowej – takiej jak pieprzyk. Czerniak może także przypominać taką zmianę, jednak będzie rósł o wiele szybciej.

Plamy soczewicowate.

Może wywodzić się także z plam, które są zwane plamami soczewicowatymi. Pojawia się jedynie na skórze, która jest odsłonięta na ekspozycję słoneczną. Czerniak może występować także na stopach lub na dłoni i atakować paznokcie. Zmiana zaczyna się zmieniać – może zmieniać kształt oraz kolor. Z jednolitej staje się wielobarwna i ma postrzępione krawędzie. Nowotwór będzie także dawał uczucie swędzenia, a po lekkim podrapaniu pojawi się krew. Czerniak bardzo rzadko jest mały – rozrasta się szybko i po kilku miesiącach ma ponad sześć milimetrów. Możliwe jest także powstanie czerniaka z innego znamienia na skórze, ale o wiele częściej pojawia się on samodzielnie.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: