Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry stanowi przewlekłą chorobę zapalną. Do jej głównych objawów należą zarówno zmiany w funkcjonowaniu oraz fizjologii i budowie skóry, jak i silny, uciążliwy świąd. AZS
jest chorobą, która znacznie częściej występuje u dzieci poniżej 1 roku życia, rasy białej, zamieszkałych w krajach wysoko rozwiniętych.

Okresy ujawnienia choroby.
Atopowe zapalenie skóry może się ujawnić w każdym wieku, należy jednak zauważyć, że w okresie od 6 – 20 lat odnotowuje się zaledwie 10 % nowych zachorowań, a po 20 roku życia – jeszcze mniej (przy czym przeważają kobiety).
Objawy AZS są różne w zależności od wieku pacjenta. Z czasem mogą ustępować, ale także ulegać nasileniu. W okresie niemowlęcym najbardziej typowe są: zmiany skórne w postaci strupów, grudek, nadżerek, wysypek (występujące głównie w okolicach czoła, policzków oraz owłosionej skóry głowy, niekiedy rozprzestrzeniające się na korpus, pośladki i kończyny). Co ciekawe – połowa dzieci zdrowieje do ukończenia 2 roku życia. Natomiast od 3 – 11 roku życia dużo częściej występują zmiany na rękach, nadgarstkach, stopach i kostkach a także w zgięciach kolan i łokci – a więc tam, gdzie skóra przejawia wzmożoną potliwość. Często dochodzi również do zakażeń bakteryjnych, przez co gojenie się ran jest utrudnione. AZS w wieku młodzieńczym i dorosłym charakteryzuje z kolei skłonność do naprzemiennych okresów zaostrzeń i remisji choroby. Skóra może nosić znamiona nacieków zapalnych, strupów i innych zmian skórnych (w szczególności na ramionach, plecach, grzbietach dłoni i stóp a także na nogach). Do uciążliwych objawów należą również każdorazowo świąd, drażliwość, pieczenie, a także bezsenność i drażliwość.

Leczenie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry może opierać się na dwóch metodach : farmakologicznej miejscowej oraz ogólnoustrojowej. W przypadku terapii miejscowej używa się maści z glikokortykosteroidami – o działaniu przeciwalergicznym, przeciwzapalnym oraz przeciwświądowym. Specyfiki te są dawkuje się stopniowo – od najsłabszych preparatów przez krótki okres, po mocniejsze. Leczenie ogólnoustrojowe polega natomiast na podawaniu glikokortykosteroidów w formie doustnej. W cięższym przebiegu pomocne mogą być również immunosupresanty. Dodatkowo stosować można – antybiotyki (przy zakażeniach bakteryjnych) oraz leki przeciwhistaminowe. Przy każdej terapii AZS wskazana jest także optymalna pielęgnacja – stosowanie łagodnych środków myjących, unikanie alergenów, chloru, a także właściwe nawilżanie oraz natłuszczanie skóry.

Tagi: Zmiany skórne, potliwość, zakażenie bakteryjne, drażliwość, bezsenność, farmakologia, immunosupresanty, alergeny.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: