Informacje o astygmatyzmie

Sincerely Media z Unsplash
Sincerely Media z Unsplash

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że niemal co trzecia osoba na całej kuli ziemskiej boryka się z wadą wzroku o nazwie astygmatyzm. Zaprezentowanie im ryciny zwykłego krzyżyka mogłoby się wiązać z trudnościami zauważenia dwóch prostych jego ramion – pionowego oraz poziomego. W przypadku niezborności (bo również takim mianem określa się ową wadę) układ optyczny oka nie jest w stanie ogniskować prawidłowo wiązki światła, a to z kolei skutkuje różnym natężeniem załamywania się promieni. W celu dokonania charakterystyki omawianej wady, warto zwrócić uwagę na jej trzy odmiany. Pierwsza, rogówkowa powoduje spłaszczenie rogówki. Druga, soczewkowa wiąże się z niewłaściwym ukształtowaniem soczewki. Ostatnia odmiana łączy cechy dwóch wyżej przedstawionych.

https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm

Przyczyn tego schorzenia można doszukiwać się w wadach anatomii wzroku, chociażby stożka rogówki. Niezborność powoduje również uraz mechaniczny okolicy oczu, ich rogówki, czy soczewki. Postrzeganie linii prostych jako krzywe może także wiązać się ze zwyrodnieniami układu wzrokowego. Ponadto nie można wykluczyć prawdopodobieństwa dziedziczenia tej choroby. Klasyfikacja optyczna wskazuje pewne objawy, które mogą wskazywać na występowanie tejże wady. W miarę jej pogłębiania się, można zauważyć u siebie nasilające się bóle głowy szczególnie w okolicy czoła, częste łzawienie oraz pieczenie oczu, mruganie o zwiększonej częstotliwości. Obserwując dany przedmiot osoba z tą przypadłością ma trudności z rozpoznaniem wszystkich prostych linii jednocześnie, najczęściej obraz jest zamazany, nieostry, rozmyty. Im większe nasilenie wady, tym trudniej zachować prawidłową orientację w przestrzeni.

Dzieci, u których występuje astygmatyzm, bardzo szybko się meczą oraz zniechęcają do nauki. W razie powtarzającego się zapalenia spojówek warto zastanowić się nad głębszymi przyczynami tego stanu, biorąc pod uwagę również prawdopodobieństwo niezborności.

Leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na korygowaniu wady z wykorzystaniem tradycyjnych okularów wyposażonych w szkła cylindryczne. Dla zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania wiele osób decyduje się jednak na soczewki kontaktowe, które są najwygodniejsze i najbardziej praktyczne, również dla osób uprawiających sport. Toryczne szkła kontaktowe korygują niemalże 99 procent wady. Najbardziej inwazyjną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, wykonywany u osób po 20. roku życia, polegający na nacięciu rogówki oka.  Niezborność często towarzyszy krótko- lub dalekowzroczności i można ją zmierzyć w dioptriach cylindrycznych. Wynik do 0,5 dioptrii występuje u większości osób i jest naturalną przypadłością, często określaną mianem fizjologicznej.

Tekst sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: