Współczesne kanony piękna wymagają od nas wiele. W szczególności kobiety oceniane są surowo, gdy ich wygląd lub sposób ubierania się odbiega od ustalonej „normy”. Perfekcyjnie gładkie ciało, stało się niemal wymogiem, zarówno w stosunku do pań jak i panów.
Nadmiar owłosienia, coraz częściej utożsamiany jest z zaniedbaniem i brakiem troski o zachowanie odpowiedniej higieny. Tymczasem w wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną jest choroba, a nie lenistwo czy też obojętny stosunek do własnego wyglądu.
Problem nadmiernego owłosienia najczęściej poruszany jest w kontekście kobiet. To właśnie panie na skutek zaburzeń hormonalnych cierpią na tzw. hirsutyzm. Jest to charakterystyczne owłosienie typu męskiego, które pojawia się na twarzy (wąsik oraz broda), klatce piersiowej, brzuchu, a także w okolicach strefy bikini i odbytu. Oczywiście nie tylko kobiety miewają problem z nadmiernym owłosieniem ciała. W przypadku mężczyzn, mowa o tzw. hipertrychozie, która nie jest wywoływana przez hormony, lecz na skutek długotrwałego przyjmowania leków, tj. leki przeciwdrgawkowe, substancje psychotropowe, sterydy anaboliczne, jak również leki obniżające ciśnienie.
Kobiety walczące z nadmiernym owłosieniem na twarzy czy też ciele, powinny skontaktować się z lekarzem. Najczęściej hirsutyzm to choroba towarzysząca innym, poważniejszy schorzeniom, tj. zespół policystycznych jajników, nowotwory jajników, tarczycy i nerek, czy też złożonym zaburzeniom gospodarki hormonalnej. W każdym przypadku, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej terapii pod stałą kontrolą lekarza.
Zdarza się również, że hirsutyzm to cecha przekazywana genetycznie lub pojawiająca się w okresie menopauzy. W takich sytuacjach, najlepiej skorzystać z usług salonów kosmetycznych, które w profesjonalny sposób pomogą pozbyć się niechcianych włosków. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą skorzystać z różnych technik przywracających doskonałą gładkość ich skórze, jednak zwykle konieczne jest kilkukrotne powtarzanie zabiegu.