Piegi, ozdoba czy szpetne zmiany na skórze?

Piegi, ozdoba czy szpetne zmiany na skórze?

Piegi, czyli efekt zaburzeń pracy komórek skórnych lub hormonów, objawiający się mniej lub bardziej widocznymi przebarwieniami na skórze. Zwykle występują u osób o jasnej karnacji, i chociaż to cecha towarzysząca przez całe życie, z upływem czasu stają się coraz mniej widoczne.
Charakterystyczne plamki to przebarwienia skóry, które mogą pokrywać praktycznie wszystkie partie ciała. Piegi zwykle są niewielkie, o średnicy od jednego do kilku milimetrów, i zazwyczaj występują na twarzy, szyi, dłoniach, rękach, a także dekolcie, a więc tych miejscach, które są najbardziej wyeksponowane na promieniowanie słoneczne. Ich liczba oraz rozmieszczenie mogą być rożne i stanowić indywidualne predyspozycje. U zdecydowanej większości osób, to tylko kilka drobnych kropeczek w okolicy nosa i na policzkach (najczęściej pojawiają się latem, na skutek częstego przebywania na słońcu). U innych niemal całe ciało pokryte jest intensywnymi przebarwieniami, które mogą być główną przyczyną kompleksów.
Skąd się biorą piegi? Ich główną przyczyną są zaburzenia pracy melanocytów, czyli komórek odpowiadających za produkcję barwnika – melatoniny. Mogą być także efektem zaburzeń hormonalnych wynikających z choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej, zaburzeń wątroby, a nawet mających bezpośredni związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi czy ciążą. Najczęściej promieniowanie słoneczne sprawia, że stają się one znacznie bardziej widoczne.
Delikatne piegi na twarzy traktowane są jako atut, jednak cała twarz (czy też ciało) pokryta nieregularnie rozmieszczonymi przebarwieniami, najczęściej stanowi powód niezadowolenia z własnego wyglądu. Aby móc skutecznie przeciwdziałać powstawaniu kolejnych piegów i przebarwień, należy stosować kremy z filtrem, a także ograniczyć czas bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Należy także pamiętać o tym, że osoby o jasnej karnacji znacznie częściej ulegają poparzeniom, a ich skóra wykazuje tendencję do nadwrażliwości. Z tego też powodu konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony nie tylko latem, ale o każdej porze roku.
Osoby pragnące pozbyć się swoich piegów, mogą wykorzystać w tym celu specjalistyczne kremy i preparaty rozjaśniające. Te o intensywnym działaniu najczęściej wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych, ponieważ niewłaściwe ich zastosowanie może zakończyć się nieestetycznymi odbarwieniami skóry.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: