Grzybica to powszechna choroba, która wywoływana jest przez zarodniki chorobotwórcze grzybów. Dla wielu osób to wstydliwy problem, z którym wolą walczyć samodzielnie, jednak coraz częściej konieczne jest zastosowanie specjalistycznego leczenia pod nadzorem dermatologa.
Zarodniki grzybów chorobotwórczych potrzebują określonych warunków, aby mogły się swobodnie rozmnażać i rozwijać. Niestety, obecne są praktycznie wszędzie, w sierści zwierząt, na meblach, ubraniach, w glebie, zbiornikach wodnych, a nawet na skórze i błonach śluzowych człowieka. Do zarażenia się nie trzeba wiele, wystarczy kontakt z chorym lub miejscem, gdzie grzyby mają zapewnione doskonałe warunki do przetrwania (np. basen, fitness klub, toaleta publiczna). W przypadku, gdy grzyby znajdą się w zaciemnionym, wilgotnym i ciepłym miejscu, dochodzi do intensywnego ich rozwoju. Jeżeli jest to ludzka (lub zwierzęca) skóra w konsekwencji pojawiają się objawy chorobowe.
Chociaż grzybica skóry kojarzona jest głównie z poważnymi i mocno nieestetycznymi zmianami, najczęściej pierwsze objawy mogą przypominać reakcję alergiczną. Zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie, to klasyczne symptomy grzybicy skóry we wczesnym stadium. Z czasem, zainfekowane miejsca stają się tkliwe, skóra łuszczy się, pęka, a także zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeżeli grzybica zaatakuje stopy lub dłonie, wówczas również paznokcie mogą stać się łamliwe, tracić naturalną barwę, matowieć lub rozwarstwiać się. Niewiele osób wie, że w niektórych przypadkach nadmiar zrogowaciałej skóry może świadczyć o zmianach wywołanych zarodkami grzybów.
Żadnych dolegliwości skórnych nie należy bagatelizować. W przypadku nieleczonej grzybicy skórnej, może dojść do przenoszenia infekcji grzybiczej także na inne organy, osłabienia odporności, a także znacznej podatność na infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Grzybica może wywołać nieodwracalne uszkodzenia i deformacje, które w zależności od ulokowania, mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Faktem jest, że grzybicy zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż ją leczyć. Konieczne jest stosowanie podstawowych zasad higieny, unikanie syntetycznych tkanin oraz obuwia nieprzepuszczających powietrza, a w okresie letnim i częstych wizyt na basenie i łaźniach publicznych, stosowanie preparatów antygrzybicznych.