Skóra sucha czy odwodniona?

alexandru zdrobau z Unsplash
alexandru zdrobau z Unsplash

Aby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy skórą suchą a odwodnioną, musimy poznać także różnice pomiędzy typem, a kondycją skóry. Typ skóry dotyczy naszej naturalnej powłoki, z którą się rodzimy. Rozróżniamy kilka podstawowych typów skóry: normalna, sucha, tłusta, mieszana oraz wrażliwa. Kondycja skóry to aktualny stan zdrowotny naszej skóry, który może być chwilowy bądź długotrwały. Kondycją skóry mogą być, np. podrażnienia powstałe w wyniku stosowania kosmetyków do makijażu bądź trądzik. Biorąc po uwagę różnicę pomiędzy typem a kondycją skóry, jesteśmy w stanie stwierdzić, że suchość skóry spowodowana jest jej typem, a odwodnienie – aktualna kondycją. Jak zatem rozpoznać czy nasza skóra jest sucha czy odwodniona?

Skóra sucha

Tym, co czyni naszą skórę suchą, jest zbyt mała zawartość lipidów. Osoby z tym typem skóry odczuwają jej suchość nie tylko na twarzy, ale także dłoniach, głowie, nogach i innych częściach ciała. Skóra sucha potrzebuje znacznie więcej nawilżenia, w szczególności, kiedy na dworze robi się mroźno. Bardzo szybko wchłania wszelkiego rodzaju kremy, balsamy i jest podatna na powstawanie podrażnień oraz przedwczesne starzenie się. Aby zapewnić skórze suchej odpowiednią pielęgnację należy stosować kosmetyki o kremowej konsystencji z dużą zawartością lipidów, takie jak, np. krem Dynamic Skin Recovery SPF50. Należy pamiętać że skóra dłoni, cera, skóra głowy i reszty ciała mają różne pH, dlatego warto pochylić się nad przemyślanym doborem odpowiedniego kosmetyku do poszczególnych partii naszego ciała.

Skóra odwodniona

Odwodnienie skóry może występować u każdego, niezależnie od typu skóry jaki posiada. Charakteryzuje się ono, m.in. wzmożoną produkcją sebum, którego nadmiar może przyczyniać się do występowania podrażnień i trądziku, a jeżeli dodatkowo posiadany przez nas typ to skóra sucha, możemy mieć wrażenie, że jest ona zarazem sucha, jak i tłusta. Przyczyn niedoboru wody w naskórku może być wiele, należą do nich w głównej mierze pogoda, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, makijaż, nieodpowiednia pielęgnacja czy uwarunkowania środowiskowe. Niestety zwiększenie wypijanej każdego dnia ilości wody nie rozwiąże całkowicie problemu odwodnionej skóry. Dzieje się tak, ponieważ dostarczana do organizmu woda dociera do skóry na samym końcu, w związku z czym ilość dostarczanej do niej wody jest niewystarczająca do jej właściwego nawodnienia. Aby zapewnić naszej skórze jej odpowiednią ilość, powinniśmy stosować kosmetyki intensywnie nawilżające, takie jak Skin Hydrating Booster czy Antioxidant Hydramist.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: