O przebarwieniach skóry – leczenie i pielęgnacja

Panthermedia
Panthermedia

Przebarwienia skóry należą do najczęstszych zaburzeń pigmentacyjnych. Piegi, plamki, znamiona o jaśniejszym lub ciemniejszym zabarwieniu nie wyglądają estetycznie, przez co wiele kobiet każdego dnia próbuje je skrzętnie ukryć. Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele – od genetycznych do nabytych. Bywa, że przebarwienia skóry są nieuleczalne, w większości jednak przypadków można je skutecznie wyleczyć, a także zapobiec ich nawrotom.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień skóry?

Koloryt skóry uzależniony jest od bardzo wielu czynników. W znacznym jednak stopniu o pigmentacji decyduje zawartość naturalnego barwnika, czyli melaniny. Melaninę – barwnik o brunatnym odcieniu, produkują melanocyty w warstwie podstawowej naskórka. Następnie melanina gromadzi się dookoła jądra komórkowego w komórkach naskórka, aby chronić materiał genetyczny keratynocytów przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznym, a szczególnie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Cały proces tworzenia się i funkcjonowania melaniny nazywa się melanogenezą. Jest to system dosyć złożony, a zaburzenie chociaż jednego z jego etapów może doprowadzić do powstawania przebarwień lub odbarwień skóry.

Do przebarwień skóry dochodzi wówczas, gdy produkcja melaniny jest nierówna i, gdy barwnik w nadmiernej ilości odkłada się w jednym punkcie na ciele. Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele. Dermatolodzy na ogół dzielą je na dwie grupy:

Przyczyny zewnątrzpochodne:

 • nadmierna ekspozycja na promienie UV,
 • zażywanie niektórych leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnych,
 • stosowanie leków, ziół i kosmetyków fotouczulających.

Przyczyny wewnątrzpochodne:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • uwarunkowania biologiczne – proces starzenia się,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nieprawidłowa praca wątroby,
 • i inne.

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Leczenie przebarwień skóry zawsze powinno rozpocząć się od wizyty w gabinecie dermatologicznym. Przebarwienia nie stanowią bowiem jedynie problemu estetycznego – mogą być symptomem wielu poważnych chorób (np. wątroby). Aby wykluczyć, że plamy na skórze wywołane są złym stanem zdrowia, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Ponieważ istnieje wiele czynników wywołujących zaburzenia pigmentacyjne, a także rozmaity stopień ich natężenia, leczenie przebarwień może być dość skomplikowane. Najłatwiej jest usunąć płytkie przebarwienia, które znajdują się w naskórku. Nieco gorzej jest z głębokimi przebarwieniami, występującymi w skórze właściwej.

Podczas wizyty dermatologicznej lekarz określa typ przebarwień i wskazuje ścieżkę leczenia. Czasami wystarcza kuracja farmakologiczna. Czasami konieczne jest usuwanie przebarwień za pomocą specjalistycznych zabiegów – laseroterapii, mikrodermabrazji, czy peelingów medycznych. Bywa i tak, że do pozbycia się szpetnych plam wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

Jak należy pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów o właściwościach wybielających przebarwienia. Należy jednak sięgać jedynie po te kosmetyki, które są nie tylko efektywne, ale i bezpieczne. Walka z przebarwieniami na twarzy powinna odbywać się w dwóch etapach. Po pierwsze, należy zadbać o to, by melanocyty nie wytwarzały zbyt wiele melatoniny. Po drugie, trzeba złuszczyć warstwę rogową skóry.

Jaki krem na przebarwienia wybrać?

Jednym z najczęściej polecanych przez dermatologów kremów na przebarwienia skóry jest Vichy Idealia Pro. Jest to kosmetyk 2w1 łączący moc kremu na przebarwienia z magią rozjaśniającego korektora. Jego gęsta formuła jest bogata w składniki aktywne:

 • eperulinę, działającą przeciwzapalnie,
 • procysteinę, naturalny antyoksydant,
 • witaminę Cg, wzmacniającą produkcję kolagenu

Jest to produkt dedykowany osobom z plamami brunatnymi, przebarwieniami słonecznymi, przebarwieniami potrądzikowymi, a także plamami starczymi. Oprócz tego, że Vichy Idealia Pro wykazuje się działaniem leczniczym i zwalcza ognisko problemu, to ponadto doskonale kryje przebarwienia, sprawiając, że skóra twarzy przez wiele godzin wygląda perfekcyjnie.

Więcej informacji na temat kosmetyków do pielęgnacji skóry z przebarwieniami znajduje się na stronie: http://www.vichy.pl/.

Artykuł sponsorowany

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: