Łupież – przyczyny

Łupież – przyczyny

Łupież stanowi chorobę skórną, która wbrew temu, co się potocznie uważa, występuje nie tylko na skórze głowy. W zależności od odmiany może obejmować okolice głowy, ale także klatki piersiowej, kończyn dolnych, a nawet okolice intymne u mężczyzn.

Forma choroby – sucha.

Najczęściej spotykaną formą choroby jest jednak łupież skóry głowy o postaci suchej (zwanej także zwykłą). Ta postać łupieżu nie daje zmian zapalnych ani nie uszkadza włosów, niemniej może towarzyszyć jej uciążliwy świąd. Łupież wymaga skorzystania ze specjalnych środków doraźnych, w przeciwnym razie po krótkotrwałej poprawie będą następowały nawroty.
Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Przyczyny powstawania łupieżu.

U źródeł łupieżu leżą różnorakie przyczyny. Przede wszystkim zaliczamy do nich używanie drażniących skórę głowy kosmetyków (jak żele, pianki, lakiery, szampony itp), mocno chlorowanej lub zanieczyszczonej wody, a nawet mycie włosów w zbyt zimnej (lub gorącej) wodzie.
Niewskazane jest również częste suszenie włosów przy pomocy suszarki (zwłaszcza ciepłym strumieniem powietrza). Inną z przyczyn powstawania łupieżu może być zakażenie skóry głowy drożdżakiem. Grzyb ten powoduje przyspieszone dojrzewanie komórek skóry oraz ich szybkie złuszczanie. Drożdżak namnaża się głównie w wyniku łojotoku (wywołanego m.in. alergiami, osłabieniem organizmu, ale także stresem czy niewłaściwą dietą). Przed łupieżem nie zawsze można się ochronić, niemniej jednak bardzo istotne jest stosowanie się do podstawowych zasad higieny, dieta bogata w mikroelementy, a jeśli trzeba – suplementacja (np. stosowanie preparatów ze skrzypem, czy czarną rzepą).

Tagi: Świąd, łupież, nawroty choroby, kosmetyki drażniące, alergie, stres, dieta.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: