Łupież to choroba nie tylko skóry głowy, choć z tą najczęściej jest utożsamiana. Objawia się głównie nadmiernym złuszczaniem naskórka (które tworzy charakterystycnze „płatki”), świądem, podrażnieniami, zaczerwieniami, oraz ogólnym poczuciem dyskomfortu. Łupież częściej występuje u mężczyzn, zwłaszcza w okresie dojrzewania, choć nie jest to regułą. Łagodna postać łupieżu jest związana z suchością skóry głowy, natomiast cięższa – łojotokowa – może prowadzić nawet do łysienia.
Leczenie.
Dlatego warto w porę rozpocząć leczenie. Do najpowszechniejszych sposobów „radzenia sobie” z tą dolegliwością należy stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. I nie jest to zły pomysł – pod warunkiem, że wybierzemy preparat naprawdę skuteczny, z odpowiednią zawartością czynnych substancji. Specyfik taki warto nabyć w aptece, nie szczędząc przy tym funduszy. Chodzi wszakże o leczniczy kosmetyk, a nie tylko substancję o ładnym, świeżym zapachu i…znikomym działaniu. Szampony dermatologiczne są łatwe w użyciu, usuwają zbędny tłuszcz, oczyszczają włosy i eliminują łupież (oczywiście przy regularnym, co najmniej kilkakrotnym stosowaniu).
Kosmetyki w leczeniu.
Kosmetyki te mają w swoim składzie przeciwgrzybicze oraz keratolityczne, a także hamujące szybkie odnawianie się rogowej warstwy naskórka substancje. Wiele zależy jednak od czynników indywidualnych – innymi słowy skuteczność kosmetyku nie dla każdego jest taka sama. Poza szamponami, piankami czy innymi preparatami można zdecydować się również na sposoby naturalne – ziołowe płukanki czy nalewki (pomocna bywa na przykład pokrzywa, skrzyp polny czy rumianek).
Profilaktyka.
Przede wszystkim warto pamiętać o częstym myciu włosów (nawet codziennym), przy użyciu łagodnego szamponu (aby nie uszkodzić skóry głowy). Dobrymi elementami profilaktyki są również regularny i delikatny masaż skóry głowy, ekspozycja włosów na promienie słoneczne (nie więcej niż 30 minut w ciągu dnia) a także unikanie nadmiernego stresu, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
Tagi: Złuszczenie naskórka, świąd, tłuszcz, łupież, przeciwgrzybiczne, szampony, pokrzywa, skrzyp polny, rumianek.
*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.