Dla jednych to ozdoba, szczególnie gdy pieprzyk ulokowany jest w pobliżu ust (najlepiej tuż nad górną wargą lub policzku). Dla innych powód do niepokoju, ponieważ nawet wieloletnie znamiona mogą stać się symptomem zachodzących zmian nowotworowych. Kiedy warto wybrać się do lekarza?
Pieprzyki to typowe przebarwienia skóry, które zwykle mają średnicę około 2 milimetrów, jednolitą barwę, regularny kształt, oraz wyraźny kontur. Mogą występować w dowolnej partii ciała, zarówno pojedynczo jak i w większej liczbie. Ich obecność nie powoduje żadnych dolegliwości i najczęściej stanowią naturalną ozdobę ludzkiego ciała. Poza pieprzykami, na skórze mogą pojawiać się także inne znamiona, na przykład tzw. myszki, czyli dość duże i ciemne uwypuklenia pokryte włosami. Zdecydowana większość tego typu zmian skórnych nie jest groźna dla zdrowia, jednak ich regularna obserwacja i kontrola jest konieczna.
Zdaniem lekarzy, osoby zdrowe nieposiadające zbyt wielu znamion, powinny kontrolować stan swojej skóry raz na trzy lata. Po ukończeniu 40 roku życia, wskazane są coroczne kontrole, natomiast każdy właściciel znacznej liczy pieprzyków lub innych przebarwień, powinien pamiętać o cyklicznych badaniach w odstępach około 3 miesięcznych. Dlaczego? Ponieważ każde, nawet zwykłe i niepozorne znamiona, mogą przemienić się w zmiany nowotworowe, na skutek zbyt długiego wyeksponowania na promieniowanie ultrafioletowe (kąpiele słoneczne, solaria), czy uszkodzeń mechanicznych.
Nigdy nie należy ignorować nawet niewielkich zmian. Nagła zmiana kształtu, barwy czy rozmiaru, to wyraźny sygnał, że czas na wizytę u dermatologa. Być może to tylko reakcja na zbyt długie przebywanie na słońcu, efekt uboczny rozciągania się skóry (np. w czasie ciąży, okresie dorastania, czy też pod wpływem intensywnego przybierania na wadze), czy po prostu objaw doznanego urazu mechanicznego. Ważne jest jednak skonsultowanie przypadku z lekarzem, który oceni charakter zmian i zleci przeprowadzenie specjalistycznych badań. Dzięki temu, możliwe jest wczesne wykrywanie nowotworów skóry, ich właściwa diagnoza oraz przeprowadzenie odpowiedniej terapii.