Choroby skóry objawy

Choroby skóry mają różny przebieg, etiologię oraz natężenie objawów. Zwykle wymagają interwencji lekarza – dermatologa. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących dermatoz i ich objawów:

  • Trądzik – choroba często występująca w okresie dojrzewania (choć zdarza się i później), wynikająca ze zmian hormonalnych. Charakterystyczne są tutaj: łojotok, stan zapalny skóry, liczne wypryski (nie tylko na twarzy, ale również na plecach, ramionach), zmiany ropne;
  • Łupież – choroba skóry głowy, o nieznanej etiologii. Jej objawy łatwo rozpoznać, na skórze pojawiają się małe białe płatki, występuje swędzenie, przetłuszczanie się skóry głowy, czasami włosy nadmiernie wypadają;
  • Łuszczyca – schorzenie o podłożu genetycznym, przejawiające się w występowaniu na skórze czerwonych plam pokrytych białymi łuskami (głównie na łokciach, kolanach, skórze głowy i tułowia), a także deformacjami płytek paznokcia oraz czasami świądem;
  • Grzybica skóry – choroba będąca wynikiem zakażenia, zazwyczaj obejmuje stopy, paznokcie, pachwiny. Do objawów należą: swędzenie, zaczerwienienie skóry, jej pękanie i łuszczenie się, ból i pieczenie a także nieprzyjemny zapach. Dotknięte grzybicą paznokcie zmieniają kolor, stają się matowe, kruche, rozwarstwiają się i łamią.
  • Bielactwo – jej etiologia również nie jest znana, choć zakłada się autoimmunologiczne podstawy, charakteryzuje się pojawieniem biało- różowych plam na skórze (widocznych zwłaszcza po opalaniu), odbarwieniami brwi, włosów i rzęs.
  • Świerzb – jest chorobą wywoływaną przez pasożyty, do jego objawów zaliczamy: swędzenie, krostki na powierzchni palców i między nimi, na przegubach rąk, brzuchu, pośladkach, w pachwinach i pod pachami,
  • Półpasiec – wywoływany przez wirus VZV (ten sam, który powoduje ospę wietrzną u dzieci) początkowo nie daje wyraźnych „dermatologicznych” objawów. Na ogół zaczyna się od poczucia rozdrażnienia, bólu głowy, gorączki, nadmiernej potliwości. Dopiero w późniejszym okresie pojawiają się płaskie, czerwone plamy na skórze, które następnie zmieniają się w pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Zazwyczaj zmiany obejmują twarz, szyję i klatkę piersiową – charakterystyczne jest jednak ich umiejscowienie tylko na połowie ciała. Dyskomfort wywołuje dodatkowo swędzenie, pieczenie oraz ból – wszystkie objawy mogą trwać do 3 tygodni.
  • Atopowe zapalenie skóry – choroba wywołana uczuleniem, jej objawy różnią się w zależności od wieku chorego – zmiany skórne, rumieniowe, pokryte strupami u dzieci występują na kończynach, twarzy, w okolicach pośladków i pachwin, natomiast u dorosłych – w zgięciach łokci, kolan, powiek, na szyi oraz w okolicy nadgarstków. Zmianom towarzyszy silny świąd.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – w tym wypadku można zaobserwować na skórze plamy rumieniowate z tłustymi, żółtymi łuskami (najczęściej w okolicach brwi, nosa, uszu, na klatce piersiowej i na narządach płciowych), w zmienionych miejscach odczuwana jest szorstkość, zaś uczucie dyskomfortu potęguje świąd.

Wymienione wyżej objawy nie są przedstawione po to, by umożliwiać samodzielne diagnozowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie sygnały wysyła do nas nasza skóra. I w razie najmniejszych wątpliwości – szukać pomocy u lekarza rodzinnego, a jeżeli to konieczne – także u dermatologa. Choroby skórne są nie tylko kwestią kosmetyczną, ale przede wszystkim – medyczną.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: