Łupież – objawy

Łupież – objawy

Łupież jest chorobą, która najczęściej występuje w okolicach skóry głowy. Każdy z nas przynajmniej raz w ciągu życia zetknął się z tym jakże uciążliwym stanem, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy. Najbardziej widocznym objawem są białe płatki – czyli złuszczona skóra głowy – osypujące się na ramiona, ubranie i wszędzie dokoła. Dodatkową niedogodność stanowią m.in. liczne zaczerwienienia, podrażnienia, uporczywe swędzenie.

Odmiany łupieżu. Co istotne – łupież może mieć wiele odmian. Łupież skóry głowy częściej występuje u mężczyzn, pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania (po raz pierwszy), niemniej choroba równie często atakuje po 20 a także po 50 roku życia. Oprócz oczywiste dyskomfortu spowodowanego świądem, łupież może powodować także psychiczne problemy, związane z samoakceptacją, zaniżoną samooceną etc. Jak wspomniałam – możemy wyróżnić kilka rodzajów łupieżu, które różnią się od siebie m.in. przebiegiem oraz objawami. Należą do nich m.in: Łupież suchy, inaczej zwany zwykłym jest nabardziej pospolitą odmianą łojotokową. Złuszczający się naskórek ma postać suchych niewielkich płatków. Łupież tłusty z kolei jest cięższą odmianą schorzenia. Płatki naskórka są w tym wypadku większe, tłuste, przybierają czasami żółte zabarwienie. Ta odmiana łupieżu może prowadzić nawet do łysienia łojotokowego, stąd istotnym jest, by odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. Łupież pstry z kolei nie występuje na skórze głowy, lecz w obrębie klatki piersiowej – jako brunatne, różowawe lub żółte plamy na skórze. Inną odmianą schorzenia jest łupież różowy Gilberta – łagodna postać, która ustępuje samoistnie po około 6 tygodniach i
również obejmuje inne niż skóra głowy obszary (jak tułów i kończyny), oraz czasami daje objawy w postaci lekkiego świądu.

Tagi: Złuszczona skóra głowy, łupież: suchy, tłusty, pstry,różowy Gilberta.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: