Choroby skórne (dermatozy) są to choroby występujące na skórze ciała, a także w gruczołach łojowych, potowych, we włosach oraz paznokciach. Schorzenia te występują w wielu postaciach, różnią się zarówno etiologią, jak i natężeniem objawów oraz przebiegiem. Mogą być zakaźne – jak grzybica, ale nie wszystkie takie są – jak na przykład łuszczyca czy toczeń. Wiele spośród dermatoz jest nieuleczalnych, a ich terapia polega jedynie na minimalizowaniu uciążliwych objawów. Zmiany skórne mogą również towarzyszyć innym stanom chorobowym organizmu. Ponad to – skóra jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy termiczne – co również może mieć wpływ na występowanie zmian skórnych (istnieją zawody szczególnie narażone na choroby skórne – np. przy długotrwałym kontakcie ze związkami toksycznymi).
Możemy wyróżnić następujące grupy chorób skórnych: infekcje ropne skóry, choroby wirusowe, grzybice, choroby pasożytnicze, choroby alergiczne, łagodne nowotwory skóry, nowotwory złośliwe, zmiany porentgenowskie, zaburzenia tkanki łącznej, choroby o podłożu łojotokowym, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pigmentacji skóry, choroby błon śluzowych (zwłaszcza w jamie ustnej), zmiany pęcherzowe, zmiany w obrębie gruczołów potowych.
Dzięki postępom w dziedzinie dermatologii – możliwe jest prowadzenie leczenia niemal każdej choroby skórnej. Specjalistyczne badania, które można obecnie wykonać, znacznie ułatwiają diagnozę i dalszą terapię. Zazwyczaj stosuje się leczenie ogólnoustrojowe, za pomocą zarówno farmaceutyków doustnych, jak i maści. Wciąż wiele chorób pozostaje nieuleczalnych, lecz właściwe leczenie znacząco poprawia jakość życia chorego (w wypadku np. łuszczycy).