Choroby skóry twarzy

Skóra twarzy jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. I choć jej pielęgnacji poświęcamy najwięcej czasu, to jest ona również podatna na różnego reakcje alergiczne, mogące powodować wystąpienie chorób skórnych. Do najczęściej spotykanych chorób skórnych „atakujących” skórę twarzy zaliczamy:

  • atopowe zapalenie skóry – którego przejawem są zmiany skórne. Może być wywołane zarówno przez czynniki genetyczne jak i środowiskowe. AZS przybiera formy od łagodnych po ciężkie, nie jest jednak chorobą zakaźną. Ważne, aby w porę podjąć leczenie, choroba może bowiem powodować osłabienie skóry. Konieczne jest nie tylko stosowanie leków, ale również ostrożne używanie kosmetyków i zdrowy tryb życia.
  • łojotokowe zapalenie skóry – dotyka głownie osób ze skórą tłustą, daje objawy w postaci tłustych strupów (czerwonych lub żółtych), na powiekach, na twarzy i za uszami. Pojawianiu się zmian towarzyszy swędzenie i stan zapalny. Łojotokowe zapalenie skóry jest związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej i często pojawia się w okresie dojrzewania.
  • opryszczkę – schorzenie wirusowe, dające objawy w okolicach ust i nosa, w miejscach tych odczuwa się pieczenie oraz pewnego rodzaju napięcie skóry; opryszczka towarzyszy chorobom zakaźnym, gorączce,
  • liszajec – infekcję o mieszanym podłożu, wysoce zaraźliwą, do której objawów można zaliczyć – pęcherze wypełnione ropą oraz surowicą, ciemno-żółte strupy, złuszczanie naskórka; szczególnie często występuje wśród dzieci.
  • trądzik – chorobę pojawiającą się głównie w okresie dojrzewania (80% przypadków), związaną ze zmianami hormonalnymi i dającą takie objawy jak: łojotok, stany zapalne skóry, wypryski, ropiejące zmiany.
  • trądzik różowaty – schorzenie przewlekłe, dla którego charaterystyczny jest rumień na twarzy, czasami również z wypryskami. Dodatkowymi objawami mogą być: rozszerzenie naczyń krwionośnych, małe guzki na ustach i krosty. Objawom towarzyszy swędzenie, pieczenie i kłucie.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Chroń skórę 2021