Dlaczego należy chronić skórę przed promieniami UV?

Dlaczego należy chronić skórę przed promieniami UV?

Wprawdzie mamy zimę i promieniowanie UV nie jest tak intensywne jak latem, ale to nie oznacza, że nie musimy jej zabezpieczać, stosując kremy z filtrem. Z czego wynika ta konieczność? Dlaczego należy chronić skórę przed promieniami UV?

Ochrona przed fotostarzeniem

Niestety, promienie UV, zarówno te pochodzące od słońca, jak i z lamp w solarium, przyczyniają się do fotostarzenia się skóry. Pod ich wpływem w obrębie skóry powstają wolne rodniki, czyli bardzo reaktywne cząstki, które uszkadzają biomolekuły, w tym kwasy nukleinowe i białka takie jak kolagen. Ten ostatni odpowiada za jędrność skóry. Niedobór kolagenu prowadzi do powstawania zmarszczek, których wolałybyśmy unikać. Kobiety, które regularnie chronią skórę przed promieniami UV, stosując kremy z wysokim filtrem SPF 50, wyglądają młodziej od tych, które są miłośniczkami opalenizny. Niestety, skóra wystawiona na promienie UV bez żadnej osłony, starzeje się dużo szybciej i są to procesy nieodwracalne.

Ochrona skóry przed rakiem

Czy wiesz, że mieszkańcy Australii oraz Miami najczęściej chorują na raka skóry i umierają z jego powodu? Dlaczego czerniak dotyka właśnie ich? Wynika to z faktu, że mieszkańcy Australii i Miami mają najwięcej słonecznych dni w ciągu roku. W rezultacie ich skóra jest szczególnie narażona na działanie promieni UV. Niestety, wielu z nich nie stosuje kremów z filtrem, ponieważ podąża za modą na mocną opaleniznę.

Blada skóra wygląda młodziej

Może to się wydawać wielu osobom niedorzeczne, ale to prawda. Choć zewsząd atakuje się nas przekazem medialnym, że tylko opalona skóra wygląda zdrowo i atrakcyjnie, to w rzeczywistości jest to bardzo szkodliwa moda. Po pierwsze, opalanie zwiększa ryzyko raka skóry i fotostarzenia. Po drugie, nawet opalenizna powstała w wyniku użycia samoopalacza wizualnie dodaje nam lat. Panie, które mają bladą skórę, wyglądają dużo młodziej, niż wskazuje ich metryka. Co ciekawe, wielu mężczyzn ceni sobie właśnie bladość, gdyż kojarzy im się z delikatnością.

Brak przebarwień

Promienie UV, nawet gdy nie powodują czerniaka, przyczyniają się do powstania nieestetycznych przebarwień. Oczywiście można je próbować usunąć ze skóry za pomocą retinoidów, kwasów etc., ale efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie tego życzyły. Przebarwienia są rozjaśnione, ale wciąż odznaczają się na naszej skórze. Dlatego też, niezależnie od pory roku, warto stosować kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50.

Brak suchych skórek

Czy wiesz, że stosowanie kremów z wysokim filtrem chroni też skórę przed wysuszeniem promieniami UV? Jak widać ochrona przeciwsłoneczna wykazuje wiele pozytywnych oddziaływań na stan naszej cery. Warto jednak pamiętać, że najzdrowsze dla naszej skóry są filtry mineralne. Te bowiem działają na zasadzie lustra, które odbija promienie UV i nie pozwala im wniknąć w głąb skóry. Sięgaj po kremy z filtrem zawierające dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Owszem, mogą one trochę wybielać skórę, ale to właśnie zapewnia twojej cerze ochronę i zmniejsza ryzyko czerniaka.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: