Wszawica

Wszy są to pasożyty żywiące się krwią człowieka. Żyją one wyłącznie na owłosionej części skóry. Jedną z odmian tego rodzaju pasożyta jest wesz głowowa. Powoduje ona chorobę o tyleż uciążliwą, co wstydliwą – wszawicę. W miejscach, w których ukąsi wesz pojawia się stan zapalny, a wraz z nim – uczucie silnego świądu utrudniające funkcjonowanie.

Jak można się zarazić?

Drapanie się jest pierwszym niepokojącym objawem jaki można zaobserwować u osoby zakażonej. Na ogół są nimi dzieci. Wszy skupiają się głównie z tyłu głowy oraz w miejscach za uszami, przy czym rozmnażają się dość szybko, składając jaja. Wesz głowowa nie skacze, w przeciwieństwie do pchły, dlatego by się zarazić potrzebny jest naprawdę bliski kontakt z zakażonym lub z przedmiotami codziennego użytku do niego należącymi (jak nakrycie głowy, szczotka, gumka do włosów). Chorobie niestety trudno jest zapobiec, zwłaszcza jeżeli dziecko często spędza czas z rówieśnikami.

Stereotypy.

Wbrew obiegowym opiniom i stereotypom wszawica to nie tylko choroba związana z biedą czy brakiem higieny. Wykrycie wszawicy wymaga oczywiście natychmiastowych działań. Nieprawdą jest, jakoby konieczne było ścinanie włosów – wystarczy zaopatrzyć się w specyfik eliminujący pasożyty, dostępny w każdej aptece. Dobrze jest zdecydować się na preparat delikatny dla skóry głowy, by nie wywołać
podrażnień, a w konsekwencji – łupieżu. Zazwyczaj nie wystarczy jednorazowa aplikacja, konieczne jest powtórzenie zabiegu po kilku dniach. Włosy po zastosowaniu środka przeciwpasożytniczego należy przeczesać specjalnym grzebieniem. Największym problemem pozostają jaja wszy (czyli tzw. gnidy), silnie przytwierdzone do włosów i skóry głowy- stąd – konieczne jest bardzo dokładne przejrzenie włosów i całkowite usunięcie „pozostałości”. Jeśli chodzi o dezynfekowanie odzieży czy mebli – to w wypadku wszy głowowych nie jest to konieczne (w przeciwnieństwie do wszy odzieżowych czy łonowych). Warto jednak wyparzyć szczotkę , oraz wygotować ręczniki i pościel których chory używał. Wesz głowowa żyje tylko na owłosionej skórze głowy człowieka i nie może funkcjonować bez żywiciela.

Tagi: Wszawica, higiena, stereotypy, ścinanie włosów, bieda, świąd, dzieci, uczulenie.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: