Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry

Wyprysk kontaktowy stanowi rodzaj reakcji alergicznej. Jest spowodowany nadwrażliwością skóry na działanie (szeroko pojętej) substancji drażniącej bądź czynnika chemicznego. Zapalenie kontaktowe może być wynikiem zetknięcia skóry z niewielką nawet ilością substancji. Układ odpornościowy reaguje bowiem nieadekwatnie do faktycznego „zagrożenia” ze strony danego czynnika.

Reakcje alergiczne.

Reakcja alergiczna może wystąpić nawet dzień lub dwa (a niekiedy nawet tygodnie) po kontakcie skóry z daną substancją. Mogą to być m.in. metale (np. nikiel, chrom, kobalt – będące składnikami biżuterii, zamków błyskawicznych, guzików, okularów a nawet garbowanej skóry), substancje zapachowe (w perfumach, kosmetykach, olejkach eterycznych), przeciwutleniacze (obecne m.in. w wyrobach lateksowych, gumach, butach, bieliźnie), barwniki (naturalne lub syntetyczne).

Niebezpieczeństwa.

Niebezpieczne dla wrażliwej skóry skłonnej do alergicznych reakcji są również: mydła i detergenty, różnego rodzaju kwasy, rozpuszczalniki (nawet organiczne), alkohole oraz środki odkażające, owadobójcze i inne. Do podstawowych objawów kontaktowego zapalenie skóry zaliczamy: świąd, wysuszenie oraz liczne pęknięcia na powierzchni skóry, zaczerwienienie, a także różnego rodzaju krostki, wysięki, pęcherze, niekiedy nawet owrzodzenia miejsc, które miały kontakt z alergenem.

Diagnoza.

Choroba może być zdiagnozowana, jeśli związek między wystąpieniem objawów a kontaktem z uczulającą substancją zostanie potwierdzony. Zmiany skórne w dużej mierze zależą od tego, w jakim stopniu skóra przejawia nadwrażliwość. Diagnostyka może polegać również na przeprowadzeniu tzw. testów płatkowych, które polegają na przeprowadzeniu 48 godzinnej próby z potencjalnym alergenem w niewielkim stężeniu.

Tagi: Reakcja alergiczna, nadwrażliwość skóry, mydła, detergenty, kwasy, rozpuszczalniki, świąd, alkohole, owrzodzenia.

*Treści zawarte na serwisie czystaskora.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu czystaskora.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: