Choroby skóry głowy

Skóra głowy jest szczególnie wrażliwa na uszkodzenia. Dodatkowo to od jej kondycji zależy kondycja włosów. Dlatego warto wiedzieć, jakie schorzenia skóry głowy są najczęstsze i jak można im zapobiegać.

  • Łupież – objawia się obfitym złuszczaniem obumarłych komórek skóry głowy, może temu współtowarzyszyć łojotok. Rozróżniamy bowiem dwie odmiany łupieżu : suchą i tłustą. Tłusta odmiana charakteryzuje się obecnością tłustych strupów na skórze głowy. Łupież może wywołać wiele czynników – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Nadmierne przesuszenie, lub przetłuszczenie skóry głowy, stresy, choroba, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, niedokładne spłukiwanie szamponu – to wszystko może prowadzić do wystąpienia kłopotliwego problemu.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – występuje najczęściej przy problemach z tłustą skórą oraz włosami. Objawami są złuszczające się, czerwone lub żółte, tłuste strupki (na skórze głowy, na twarzy, za uszami, na powiekach). Może prowadzić do powstawania ran i blizn oraz do utraty włosów, wywołuje swędzenie oraz stany zapalne. Łojotokowe zapalenie skóry jest związane ze zmianami hormonalnymi i często pojawia się w okresie dojrzewania. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
  • Łuszczyca skóry głowy – prowadzi do powstawania czerwonych łuskowatych plam, a jej objawami są także – swędzenie, pieczenie, ból. Należy ostrożnie obchodzić się ze skórą głowy, stosować delikatne preparaty, niezbyt wysoką temperaturę wody do mycia włosów, oraz miękkie szczotki z naturalnego włosia.
  • Wszawica – wywoływana przez wesz ludzką choroba pasożytnicza. Wesz wysysa krew i wydziela do skóry toksynę wywołującą świąd, alergie i objawy zapalne. Głównym objawem jest uporczywy świąd, w następstwie drapania może dojść do zmian ropnych i zapalnych. Konieczne jest usunięcie wesz i ich jaj, oraz stosowanie specjalnych preparatów.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Chroń skórę 2021